Київ, вул. Володимирська 45, офіс 19

Як правильно оформити спадщину

Як оформити спадщину в Україні

Ситуація виникла в зв’язку з рішенням про введення порядку окремої оцінки при процедурі прийняття спадщини. Порядок не був затверджений, і протягом певного часу питання про оцінку спадкового майна завис в невизначеності. На даний момент ситуація дозволена і ніяких перешкод для прийняття спадщини не існує.
Які все ж зміни відбулися в процедурі оформлення спадщини в Україні, скільки вона зараз коштує, і пакет яких документів доведеться зібрати, щоб прийняти спадщину? – Про це піде мова далі.

 

 

Про зміни норм українського законодавства щодо оформлення спадщини

З початку 2018 року набули чинності зміни законодавства в питаннях спадкування. Раніше потенційні спадкоємці повинні були подати заяву про бажання прийняти спадщину, не пізніше 6-ти місяців з дня смерті власника майна. Якщо спадкоємець не вклався в ці терміни, він просто втрачав всі свої права на спадкування.

Сьогодні терміни для подачі заяви залишилися незмінними, але, якщо спадкоємець не вклався в них терміни в силу поважних причин, і має документальне їх підтвердження, він може через суд продовжити ці терміни. Бувають ситуації, коли спадкоємець знаходився тривалий час за кордоном або в інших регіонах країни, і не був повідомлений про смерть спадкодавця, і, відповідно, не міг подати заяву в зазначений період. Для врегулювання цього питання рішенням Верховного суду передбачена можливість пред’явити права на спадщину протягом 6-ти місяців з того дня, коли потенційному спадкоємцеві стало відомо про смерть спадкодавця.

Таким чином, законодавство стало, в якійсь мірі, більш лояльним до спадкоємців. Але довести свої права на відновлення термінів спадщини буває непросто. Щоб напевно отримати таке право, необхідно відразу, як тільки ви дізналися про проблему, звернутися до досвідченого адвоката, який складе належне позовну заяву і буде супроводжувати вас протягом всього періоду судового розгляду.

Черговість прийняття спадщини

Прийняття спадщини – юридична процедура, що передбачає передачу прав на майно і відповідних зобов’язань від померлої особи до його спадкоємців. При цьому будь-який із спадкоємців має право, як прийняти спадщину, так і відмовитися від нього.

Якщо спадкодавець не залишив заповіт, законодавством передбачена наступна черговість між родичами на прийняття спадщини:

1. Чоловік (дружина), діти померлого, а також його батьки.
2. Брати і сестри, онуки, дідусь і бабуся.
3. Тітка, дядько, племінники.
4. Особи, які проживали зі спадкодавцем протягом останніх п’яти років до його смерті.
5. Інші категорії родичів (до спорідненості 6-го ступеня), а також утриманці, що не є членами сім’ї.

Законодавством України визначено також категорії спадкоємців, які, незалежно від наявності заповіту і його змісту, мають право на обов’язкову частку:

• діти, які не досягли 14 років, неповнолітні діти (до 18 років), непрацездатні діти;
• непрацездатні чоловік чи дружина покійного;
• непрацездатні батьки.

Коли і де можна оформити прийняття спадщини

Потенційні спадкоємці щоб заявити про свої права повинні звернутися до нотаріуса з відповідною заявою (як було сказано вище, для цього відводиться період тривалістю 6 місяців). Заява такого змісту можуть подати, як родичі, так і особи, які не перебували в родинних зв’язках з померлим.
Далі нотаріус відкриває справу про спадщину, але рішення про частку у спадщині він видає спадкоємцю (спадкоємцям) тільки після закінчення 6-ти місяців з дати смерті спадкодавця. Успадковане майно розподіляється рівномірно між спадкоємцями, мають рівні права. Встановлений розмір частки може бути змінений на користь одного із спадкоємців за обопільною згодою, яке підтверджується відповідними заявами, які подаються нотаріусу і завіряються ім.

Відкрити спадок можна за місцем проживання спадкодавця перед його смертю. Претенденти на спадкування майна повинні знати, що спадкову справу по одному спадкодавцеві може бути відкрито не більше одного разу. Тобто, якщо один з нотаріусів (державний чи приватний) відкрив справу за заявою, ніхто з інших нотаріусів вже не може відкрити справу за цим спадкодавцеві або займатися ним. Не допускається також передача справи з одного нотаріальної контори в іншу.

Які документи слід оформити для прийняття спадщини

До заяви про право на спадщину необхідно додати:

• Паспорт.
• Ідентифікаційний код.
• Свідоцтво про смерть спадкодавця. При відсутності свідоцтва про смерть, можна уявити рішення суду про визнання спадкодавця померлим.
• Підтвердження стану в родинних стосунках з померлим. Якщо немає можливості підтвердити стан у родинних стосунках документально, воно може бути встановлено через суд, в такому випадку надається рішення суду про встановлення факту спорідненості або тривалого спільного проживання.
• Документи, що підтверджують, що відкриття спадщини може здійснюватися в конкретній нотаріальній конторі (довідка ЖЕКу про місце проживання спадкодавця перед його смертю, будинкова книга з фіксацією проживання спадкодавця за вказаною адресою).

Фінансові витрати при оформленні спадщини

При прийнятті спадщини необхідно сплатити податок відповідно до закону України «Про оподаткування доходів фізичних осіб». Розмір податку розраховується відповідно успадкованого майна, яке піддається грошовій оцінці і може надалі принести прибуток спадкоємцю (об’єктів нерухомості, власності комерційного типу, грошових коштів в готівковій та безготівковій формі, вкладів у фонди державного та недержавного типу, рухомого майна і т.д.) . На розмір податку також впливає ступінь споріднення. Зокрема, особи, що відносяться до першого ступеня споріднення з спадкодавцем, від такого податку звільняються взагалі.

І хоча нотаріуси сьогодні не вимагають довідки про оцінку майна, яке підлягає спадкоємства, юристи рекомендую проводити таку оцінку перед вступом у спадщину, що вбереже від непередбачених ситуацій з появою боргів, кредиторів і т.д.

Відмова від спадщини

Будь-який з спадкоємців, зазначених в заповіті, або перебуває в категорії першочергових спадкоємців, може відмовитися від спадщини. Для цього йому необхідно написати і передати нотаріусу заяву. При цьому законодавством передбачені наступні норми:

Кожен спадкоємець має право подавати або відкликати заяву про відмову від спадщини протягом всього встановленого законодавством терміну (6-ти місяців з дня смерті спадкодавця).

• Малолітні діти можуть подати заяву на відмову від спадщини лише за письмовою згодою органів опіки та піклування.
• Особа, яка відмовилася від спадщини, може передати свою частку одному із спадкоємців у разі, якщо він це не зробить, його частка буде рівномірно розподілена між іншими спадкоємцями. При цьому кожен з них може також відмовитися від своєї частки спадщини.
• Якщо відмова від спадщини був здійснений під тиском або в момент, коли особа, яка відмовилася від спадщини, було не в змозі розуміти свої дії, він може бути визнаний недійсним. Щоб домогтися скасування відмови від спадщини, слід заручитися підтримкою досвідченого юриста.

Вступаючи в спадщину, спадкоємці повинні розуміти, що разом з успадковане майно до них можуть перейти і борги спадкодавця. Але все не настільки плачевно. Якщо борги, які перейшли від спадкодавця, перевищують розмір успадкованого майна, кредитор має право вимагати від спадкоємця тільки суму, яка не перевищує розмір успадкованого майна.

Таким чином, особливих змін в законодавстві України в сфері отримання спадщини не відбулося. Проте, прийняття спадщини – процес, який нерідко супроводжується суперечками і судновими позовами. Якщо ви потрапили в спірну ситуацію – не зволікайте, звертайтеся за допомогою досвідчених юристів.
«Адвокатське Об’єднання Vexillum» з Києва може надати вам досвідченого адвоката, що спеціалізується на спадковому праві, і готового допомогти вам успішно вирішити саму безнадійну ситуацію.

Бесплатная консультация