Київ, вул. Володимирська 45, офіс 19

Як отримати аліменти, якщо тато дитини – іноземець?

Як отримати аліменти, якщо тато дитини - іноземець?

В сучасних умовах шлюбні відносини все частіше виходять за рамки однієї держави. Ця обставина дещо ускладнює процедуру розлучення, якщо назріє необхідність розриву сімейних відносин, а також стягнення аліментів, якщо батьком дитини є громадянин іноземної держави.

Необхідність вимагати виплату аліментів може виникнути до іноземців декількох категорій:

  1. До колишнього громадянину України, який виїжджає на ПМЖ і став громадянином іншої держави.
  2. До іноземцю, який в даний час проживає на території України або є нерезидентом, які отримують громадянство.
  3. До іноземцю, який проживає за межами України.

У першому випадку батько повинен виконати зобов’язання з виплати аліментів до повноліття дитини до виїзду з країни. Спосіб виконання батьківського обов’язку може бути обраний за взаємною домовленістю сторін або в судовому порядку, якщо така домовленість не була досягнута. Припинення права на аліменти від’їжджаючий батько може досягти, передавши дитині право власності на нерухоме майно.

До іноземця, який проживає на час стягнення аліментів в Україні, застосовуються ті ж законодавчі норми, що і до українців.

Найбільш складною є процедура стягнення аліментів з громадян іноземних держав, які проживають за кордоном. Добре, коли така проблема вирішується за угодою сторін. У цьому випадку, як правило, укладається договір, в якому вказується фіксована сума аліментів.

Але, на жаль, вирішити проблему мирним шляхом вдається далеко не завжди. Тоді залишається знайти хорошого юриста по сімейних справах і звертатися з позовом до суду. Процедура стягнення аліментів з громадянина іншої держави буде простіше, якщо батько дитини перебував з мамою в законних відносинах. В іншому випадку, коли батько не вказано таким в Свідоцтві про народження дитини і відмовляється добровільно визнати батьківство, довести його можна тільки за допомогою генетичної експертизи, яка може бути призначена судом. Якщо батько проживає за кордоном, всі дії доведеться узгоджувати з законодавством країни його проживання, що істотно ускладнить процедуру.

Кілька спростить судові тяжби Конвенція про стягнення аліментів за кордоном, підписана Україною в 2006 році, за умови, що країна проживання відповідача також є членом цієї Конвенції.

Стягнути аліменти з іноземця через суд можна двома шляхами: подати позов до українського суду або до суду країни проживання відповідача. У будь-якому випадку процедура здійснюється за допомогою Міністерства юстиції України. У першому випадку позов з пакетом відповідних документів подається в український суд за місцем проживання позивача. Після прийняття судового рішення слід звернутися в територіальне відділення юстиції з відповідною заявою та клопотанням про виконання судового рішення, грунтуючись Конвенцією про стягнення аліментів за кордоном (форма клопотання є в додатку до Інструкції до Конвенції). Подані документи будуть відправлені до Мін’юсту України з метою відправки його в належний орган країни проживання відповідача.

Щоб подати позов безпосередньо до суду за місцем проживання відповідача, необхідно надати заяву про стягнення аліментів (додаток №1 до Інструкції про Конвенцію), а також звернення про вирішення питання про стягнення аліментів, складене в довільній формі до територіального управління Мін’юсту України. До заяви слід додати:

  • документ, що підтверджує батьківство;
  • довіреність на ведення справ позивача, завірену нотаріально;
  • завірений в офіційному порядку переведення всіх документів на державну мову країни, куди вони будуть перенаправлені.

Якщо країна, в якій проживає відповідач, не є членом Конвенції, слід приготуватися до тривалих суперечок. Позов в цьому випадку також доведеться подавати до іноземного суду.

Стягнення аліментів з іноземця – справа непроста і вимагає особливої ​​ретельності підготовки кожного документа. Щоб отримати якомога швидше позитивне рішення, слід вдатися до допомоги досвідченого сімейного адвоката.

Бесплатная консультация