Київ, вул. Володимирська 45, офіс 19

Як можна розлучитися в іншому місті, а не за місцем реєстрації

Чи можна розлучитися в іншому місті, а не за місцем реєстрації

Сімейне життя, на жаль, нерідко закінчується розлученням. Сьогоднішні реалії такі, що багато хто не проживають там, де колись вступили шлюб, або взагалі знімають житло в місті, який знаходиться в сотнях км від місця фактичного прописки. Як подати на розлучення в такій ситуації? Чи можна розлучитися не за місцем прописки? – Такі питання хвилюють багато сімейних пар, які вичерпали всі ресурси для спільного проживання.

Чи можна розлучитися в населеному пункті, де ви не зареєстровані

Законом України передбачено свобода вибору для місця проживання громадян і свобода їх пересування в межах держави. Розрізняють фактичне місце проживання людини, і місце його реєстрації, яке фіксується в паспорті громадянина.
Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» в статті 15 (ч.2) однозначно визначає, що шлюборозлучний процес здійснюється за місцем прописки хоча б одного з подружжя. Тобто Закон в цьому питанні однозначна – подати на розлучення в місті, де жоден з подружжя не зареєстрований не можна.

Цим Законом та іншими нормативно-правовими нормами регламентовані різні ситуації, які можуть виникнути при ініціюванні або в ході шлюборозлучного процесу. Зокрема:

1. Якщо один з подружжя не може бути присутнім особисто при подачі заяви на розлучення, він може передати свою заяву через другого з подружжя, але при цьому воно повинно бути завірено нотаріусом.

2. Якщо один з подружжя не може з’явитися у відділення РАГС в день, на який призначено розлучення, можна вирішити ситуацію одним із способів:

• подати заяву про перенесення дня реєстрації розлучення на певний термін (визначений термін не може перевищувати 1 рік);
• під час подачі заяви на розлучення або протягом наступних 30-ти днів чоловік, який не може в призначений день з’явитися на розлучення, повинен подати письмовий дозвіл на реєстрацію розлучення без його присутності.

В останньому випадку дозвіл, подане одним із подружжя, на розлучення без його участі, має бути нотаріально завірене. У ньому також необхідно вказати адресу відділення РАГС, куди слід переслати Свідоцтво про розлучення.

3. Один з подружжя визнаний недієздатним або безвісно відсутнім. Така ситуація регламентується Сімейним кодексом України (ст.107), де вказується, що підставою для здійснення шлюборозлучного процесу є заява від одного з подружжя, яке подається в відділення РАГС за місцем його реєстрації.

Розглянуті вище ситуації стосувалися випадків, коли подружжя прийняло обопільне рішення про розлучення. В такому випадку вони, напевно, прийдуть до згоди, в якій саме РАГС подати заяву про розлучення, навіть, якщо вони зареєстровані в різних місцях. Як бути в ситуації, коли розлучення в силу певних причин здійснюється через суд?

4. Ст. 27 ГПКУ передбачено, що подання позовної заяви повинна здійснюватися в суд за місцем реєстрації відповідача. Але існують ситуації, коли позов може подаватися за місцем реєстрації позивача, вони передбачені ст. 28 (ч.2) цього Кодексу:

• з позивачем проживають неповнолітні діти, які є загальними з відповідачем;
• позивач не може прибути до суду за місцем реєстрації відповідача в силу хвороби або інших важливих причин, підтверджених документально.

5. Місце реєстрації та фактичного проживання відповідача невідоме. Досить складна ситуація, що регламентується ст. 28 (ч.9) ЦПКУ, передбачає відправлення позову:

• за останнім місцем реєстрації або проживання, відомому позивачеві;
• за адресою, де знаходиться майно відповідача;
• за місцем роботи відповідача.

6. Відповідач – громадянин іноземної держави і не має прописки в Україні. Позов в такому випадку також направляється на останнє відоме місце його реєстрації або фактичного проживання. Слід також врахувати, що розлучення з громадянином іншої держави, або людиною, які проживають за межами України, а також шлюборозлучний процес між громадянами України, які проживають за її межами, здійснюється суддею Верховного суду (ст. 29 ГПКУ).

З 2015 року існує можливість подачі заяв про розлучення в онлайн режимі, супроводжуючи їх сканами необхідних документів. Але при цьому заяву можна подати тільки в РАГС за місцем прописки хоча б одного з подружжя, і для розлучення все одно доведеться з’явитися в РАГС і пред’явити оригінали документів.

Порядок розірвання шлюбу в несудовому і судовому порядку

Найбільш простий процедура розлучення буде для бездітної сімейної пари, яка прийняла спільне рішення про розірвання шлюбу. В такому випадку подружжя подає заяву до відділення РАГСу за місцем проживання сім’ї або одного з подружжя. Їм надається місяць на обдумування рішення і, якщо заява не буде відкликана, по закінченню цього терміну буде винесено постанову про розлучення. Якщо в процесі розлучення виникають майнові спори, вони не можуть бути перешкодою для розлучення, а розділ майна може бути здійснений в судовому порядку.

Якщо в сім’ї, де назріває розлучення, є діти або один з подружжя не згоден на розлучення, справа про розлучення вирішується в судовому порядку. Якщо подружжя згодні на розлучення, а до позовної заяви додається договір, де вказано, з ким будуть проживати діти, і на яких умовах інший член подружжя буде здійснювати свої права і обов’язки по вихованню та матеріального забезпечення дітей, то через місяць суд винесе рішення про розлучення.

В іншому випадку (коли немає обопільної згоди) позов про розлучення може подати один з подружжя. В цьому випадку, а також при наявності майнових суперечок обидві сторони судового розгляду, щоб уникнути обмеження своїх інтересів і інтересів дітей, можуть вдатися до кваліфікованої юридичної допомоги.
«Адвокатське Об’єднання Vexillum» готове надати кваліфікованого адвоката, що спеціалізується на сімейних справах, який допоможе вам з честю вийти з будь-якої ситуації, що склалася.

Бесплатная консультация
error: Content is protected !!