Київ, вул. Володимирська 45, офіс 19

Переваги та недоліки спадкування за заповітом

Фото успадкування майна за заповітом

Заповіт має законну силу тільки в тому випадку, коли при його складанні дотримані вимоги, передбачені законодавством, а саме:

• Заповіт викладено в письмовій формі, а його справжність підтверджена нотаріусом. Нотаріус, який посвідчує заповіт, може навіть не бути ознайомлений з його текстом. Необхідно просто скласти заповіт і особисто надати нотаріусу для його запевнення.
• Гарантією достовірності заповіту є його реєстрація в державному реєстрі з присвоєнням відповідного номера. Подати заповіт на реєстрацію повинен нотаріус.

Щоб прийняти зважене рішення про необхідність складання заповіту, спадкодавець повинен добре розуміти, які переваги надає заповіт для нього і для спадкоємця (спадкоємців) і якими недоліками воно володіє.

Переваги передачі спадщини за заповітом

Важливою перевагою складання заповіту є надана спадкодавцеві можливість вибрати спадкоємця, незалежно від черговості спадкування, передбаченої законодавством. Тобто заповідача надається повна свобода вибору спадкоємця або спадкоємців.

Наприклад, якщо власник майна проживає з жінкою без офіційної реєстрації шлюбу, він може залишити своєї цивільної дружини все перебувало за ним майно або його певну частину, навіть, якщо він має дітей від попередніх шлюбів, які згідно із законом є спадкоємцями першої черги, для цього необхідно просто скласти відповідне заповіт. Якщо ж він цього не зробить, то «громадянська» дружина зможе претендувати на майно тільки після дітей і інших родичів, то є шанси у неї отримати хоча б частину спадщини будуть мінімальними.

Друга, не менш важлива, позитивна сторона заповіту – можливість визначення спадкодавцем частки кожного спадкоємця (наприклад, при передачі бізнесу в спадщину) або безпосереднє вказівку, яке майно (машина, квартира, земля) передається в користування кожному з спадкоємців. Скориставшись цією можливістю можна виключити всілякі суперечки та чвари між родичами, якими нерідко супроводжується розділ майна.

Складений заповіт може передбачати передачу конкретному спадкоємцеві (спадкоємцям) тільки певної частини майна, надавши можливість всю  іншу частину спадщини розділити між претендентами на загальних підставах, в зазначеному законодавством порядку.

Ще одна перевага передачі спадщини за допомогою заповіту – можливість вказувати в заповіті умови, які має виконати спадкоємець, щоб отримати право на прийняття спадщини (наприклад, забезпечити повний догляд за спадкодавцем в разі втрати ним дієздатності і т.д.). В такому випадку в тексті заповіту, як правило, вказується, як розпорядитися спадщиною, якщо потенційний спадкоємець не виконає поставлені умови.

І, нарешті, спадкодавець може в будь-який момент змінити текст заповіту або взагалі його скасувати.

Таким чином, написання заповіту надає спадкодавцеві можливість розпорядитися майном на свій розсуд, позбавивши спадкоємців від суперечок і чвар, якими дуже часто супроводжується розділ майна.

Недоліки передачі спадщини за заповітом

Написання заповіту має і іншу сторону – негативну, з якої нерідко доводиться стикатися спадкоємцям вже після смерті спадкодавця. Тому він повинен заздалегідь передбачити всі наслідки, щоб, по можливості, виключити всі спірні питання по розділу майна після його смерті.

У чому ж мінуси заповіту?

Заповіт може бути визнано недійсним у судовому порядку. Якщо один із законних спадкоємців, який не згоден зі своєю часткою в заповіті або взагалі був згаданий в ньому, звернеться до суду з таким позовом і надасть переконливі докази, суд може прийняти рішення про визнання заповіту недійсним. В такому випадку спадщина буде розподілено між претендентами на спадщину відповідно до норм законодавства.

Розподіляючи майно, спадкодавець повинен враховувати, що певні категорії осіб (наприклад, непрацездатні близькі родичі) захищені законом і мають право на отримання певної частки спадщини. Якщо такі є, але не вказані в заповіті, вони можуть відстояти свої права в суді.
Спадкоємець, вказаний в заповіті, може навіть не підозрювати про існування такого, через що не вступає вчасно в права спадщини.

Як би не було складено заповіт, нерідко після смерті спадкодавця все ж виникають суперечки по розділу спадщини, а іноді на повністю законних підставах виникає необхідність визнання заповіту недійсним. Дозволити самостійно суперечки по розділу спадщини, якщо вже вони виникли, вдається рідко кому. Допомогти грамотно розрулити ситуацію зможе кваліфікований юрист по спадкових справах, який не тільки надасть консультативну підтримку, але і буде супроводжувати вас під час судових розглядів, якщо уникнути таких все не вдасться.

Переваги та недоліки спадкування за заповітом
5 (100%) 1 Голос[ов]
Бесплатная консультация